Przez wiele lat cashback kojarzył się nam z kasynami online oferującymi gry hazardowe za darmo bądź też zakładami bukmacherskimi. Jednak od pewnego czasu związany jest on również z codziennymi zakupami, płatnościami, domowymi finansami. Postanowiliśmy się zatem przyjrzeć temu, czy warto korzystać z takiej opcji.


Czym jest cashback?
Doczekaliśmy się czasów, kiedy to gotówka elektroniczna zastąpiła nam tę tradycyjną. W związku z tym o wiele więcej płacimy kartami kredytowymi czy debetowymi. Pod kartę mamy podpięte swoje konta w serwisach społecznościowych, sklepach internetowych, a nawet grach online. Każda zatem transakcja odbywa się za pomocą karty, a nie przelewu. Postanowiły to wykorzystać banki, jak i specjalne serwisy. Stworzyły one bowiem programy lojalnościowe, dzięki którym zdobywamy punkty bądź też otrzymujemy procentowy zwrot na konto.
Jak działa cashback?
Początkowo cashback w naszym kraju miał formę zbierania punktów. Dotyczyło to choćby popularnego systemu payback czy też poszczególnych sklepów, stacji benzynowych. Za zakupy bowiem dostawaliśmy i nadal możemy dostawać punkty, które możemy w sklepie wymieniać na doładowania do telefonów, zniżki czy też nagrody rzeczowe. W ten oto sposób choćby kierowcy, zwłaszcza ciężarówek mogli co kilka tygodni wybierać dla siebie nową maszynkę do golenia, naczynia, urządzenia elektryczne.
Dziś cashback ma również formę zwrotu części wydanych środków. Powstało sporo serwisów typu Goodie czy LetyShops, które mają podpisane umowy ze sklepami online. Zakładamy sobie w nich konto internetowe i możemy korzystać zarówno z przeglądarki na komputerze, jak i dedykowanych aplikacji. Podpinamy pod konto kartę płatniczą, e-portfel. Zamiast od razu otworzyć stronę sklepu, zaczynamy od takiego serwisu, z którego zostajemy przekierowani na Allegro, Pyszne.pl, Media Markt czy Orange. Wtedy też aktywowany jest nasz cashback. Serwis jak Betonline informuje nas o tym, z jakich stron możemy korzystać i jak wielki jest cashback. W zależności od miejsca, będziemy mogli liczyć na cashback w wysokości kilku czy nawet kilkudziesięciu %. Oczywiście konieczne jest spełnienie warunków, jak minimalna kwota zakupów, produkty z określonej kategorii.
Powiedzmy, że nasz zwrot na konto w Allegro wynosi 2%. Udajemy się zatem przez serwis na Allegro i zamawiamy nowy telewizor za 3000 złotych. Skoro cashback to 2%, to po sfinalizowaniu transakcji, niedługo później na naszym koncie powinno pojawić się 60 złotych. Oznacza to, że tylko z jednego zakupu zaoszczędziliśmy już taką sumę. A możemy przecież z cashbackiem zamawiać jedzenie z dostawą, kupować buty online, sprzęt elektroniczny, rezerwować noclegi, kupować bilety na podróże, wakacje. Z każdej naszej transakcji na konto w serwisie z cashbackiem trafi mniejszy czy większy zwrot. Dzięki temu po 1 czy 3 miesiącach możemy już wypłacić sobie na konto znaczą sumę. W tym wypadku cały czas mówimy przecież o dodatku do zakupów, które i tak mieliśmy wykonać.
Serwisów czy programów ze zwrotem na konto jest coraz więcej. Jedne to osobne marki online, inne zaś związane są z naszymi bankami. Możemy zatem wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią formę, a nawet skorzystać z kilku jednocześnie – o ile regulamin danego miejsca na to zezwala. Czy warto zatem korzystać z cashbacku? Naszym zdaniem jak najbardziej! Oczywiście trzeba tylko wybrać dla siebie miejsce sprawdzone, z dobrymi opiniami. Codzienne czy okazjonalne zakupy mogą przyczynić się do tego, że za zgromadzone środki czy punkty pójdziemy za darmo do kina, teatru, zrobimy kolejne zakupy bez wkładu własnego.